Вчитель Історії
пʼятницю, 27 жовтня 2023 р.
четвер, 26 жовтня 2023 р.
Історія Середніх віків. 7 клас.
Тема. Практичне заняття. Організація влади у «варварських королівствах»,
Франкській імперії, Візантійській імперії, перших Арабських халіфатах. Мета:
зіставити способи організації влади у «варварських королівствах», Франкській
імперії, Візантійській імперії, перших Арабських халіфатах;
Розвивати вміння учнів працювати з різними видами джерел, виділяти головне,
формулювати нескладні висновки;
Виховувати повагу до здобутків
представників історії середніх віків.
Тип уроку: практичне заняття
Обладнання: підручник, атласи, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І.Оргмомент.
ІІ. Перевірка знань учнів.
Робота з картою.
Покажіть на карті, дайте відповідь:
1. – територію Аравійського
півострова. Як природнокліматичні умови вплинули на розвиток господарського
життя арабів у до ісламський період?
2. – територію держави
Мухаммеда. Яку роль відіграло прийняття ісламу в об’єднанні арабів?
3. – території завойовані
арабами в 632-631 рр. чим полегшувалися і що мали за мету арабські завоювання?
4. – території, завойовані
за правління Омейядів. Як було організовано управління в халіфаті?
5. – території, контроль над
яким Арабська держава втратила за правління Аббасидів. Чому Арабський халіфат
почав розпадатися?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Вивчення нового
матеріалу за планом:
1. Організація влади у «варварських королівствах».
Усі питання Хлодвіг вирішував самостійно або радився з довіреними
особами. У розпорядженні короля була постійна військова дружина, на
утримання якої, за римським звичаєм, почали збирати податки.
Для збору податків і
підтримання порядку в державі Хлодвіг із близьких йому людей призначав
правителів — графів. Найвищим суддею у Франкському королівстві був сам король.
Система
управління франками за Хлодвіг
Король
Королівський двір Дружина Графи Ополчення
2. Організація влади у Франкській імперії.
Імператор
Канцлер Стольник
Чашник Конюший
Герцоги Графи маркграфи ( ст.. 62,63 підручник
О.Карліної)
3. Організація влади у Візантійській імперії.
Василевс
Судові військові податкові відомства Синкліт (сенат)
4. Організація влади у перших
Арабських халіфатах.
V. Закріплення.
1. Кому належала влада у:
-«варварських королівствах»,
- Франкській імперії,
- Візантійській імперії,
- перших Арабських халіфатах ?
VІ. Домашнє завдання. Підготуватися до оцінювання
знань, повторити §1-7
VІІ.
Підсумок уроку.
Конспект уроку. 5 клас. Вступ до історії України та громадянської освіти.
Тема. Лічба часу в історії
Мета: ознайомити здобувачів освіти з
одиницями вимірювання історичного часу та особливостями лічби часу в історії;
ознайомити зі способами упорядкування хронологічних даних; продемонструвати, як
за допомогою лінії історичного часу встановлювати хронологічну послідовність
подій; створити умови для розуміння особливостей літочислення до і після Різдва
Христового; ознайомити учнів з тим, як історики рахують час події; формувати
первинні хронологічні уміння, формувати вміння працювати в групах, парах,
розв’язувати історичні задачі, висловлювати власну думку, робити висновки;
розвивати в учнів інтерес до історії.
Очікувані
результати: Після
цього уроку учні будуть: знати одиниці вимірювання часу,
поняття «рік», «століття», «тисячоліття», «ера» поняття «літочислення»; вміти визначати
за визначеним вчителем алгоритмом розташовувати події у хронологічній
послідовності та століття, коли відбулась подія; усвідомлювати важливість
правильного визначення історичного часу для розуміння логіки історичних
процесів.
Обладнання:роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда: 1) Які системи літочислення
використовують в сучасному світі? 2) Яку роль відіграє Григоріанський календар?
3) Чому історики прагнуть привести дані хронології до єдиної системи
літочислення?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу за планом:
1.
Як прийнято записувати історичні
дати.
2. Як визначити номер століття. Розповідь
вчителя
Практичне завдання.
Запишіть у зошит рік свого народження й рік, в якому ми з
вами живемо. Визначте, яке це століття та тисячоліття.
Робота в
групах. Робота з таблицею
Практичне
завдання
Робота в групах
ІУ. Закріплення вивченого
Online завдання
У. Домашнє завдання §10-11 п.1, 2
УІ. Рефлексія. Вправа «Плюс-мінус-цікаво»
Конспект уроку. 5 клас. Вступ до історії України та громадянської освіти.
Тема. Розвиток систем літочислення
Мета: ознайомити здобувачів освіти з
одиницями вимірювання історичного часу та особливостями лічби часу в історії;
ознайомити зі способами упорядкування хронологічних даних; продемонструвати, як
за допомогою лінії історичного часу встановлювати хронологічну послідовність
подій; створити умови для розуміння особливостей літочислення до і після Різдва
Христового; розвивати ключові компетентності:
спілкування державною мовою; математична компетентність; інформаційно-цифрова
компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська
компетентності; розвивати історичну компетентність
(хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати пунктуальність,
організованість, відповідальність.
Очікувані
результати: Після
цього уроку учні будуть: знати одиниці вимірювання часу,
поняття «рік», «століття», «тисячоліття», «ера» поняття «літочислення»; вміти за
визначеним вчителем алгоритмом розташовувати події у хронологічній
послідовності; розрізняти системи літочислення, пояснювати їх на
прикладах; усвідомлювати важливість правильного визначення
історичного часу для розуміння логіки історичних процесів.
Обладнання: роздатковий матеріал
Хід
уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда:
1) Які одиниці вимірювання часу ви знаєте? 2) Що таке історичний час? 3)Яка з допоміжних
історичних дисциплін займається встановленням
точних дат історичних подій?
ІУ. Вивчення нового матеріалу за планом:
1.
Хронологія і літочислення. Розповідь вчителя
Практичні завдання
1.
Григоріанський
календар.
Розповідь вчителя
Робота зі схемою
Практичне завдання
Робота в групах
У. Закріплення вивченого
1. Напишіть сенкани «Хронологія», «Історичний час».
УІ. Домашнє завдання .§ 9
Рефлексія. Вправа «Плюс – мінус- цікаво»
Конспект уроку. 5 клас. Вступ до історії України та громадянської освіти
Тема. Узагальнення і
тематичний контроль за розділом «Науки, що
вивчають минуле»
Мета: повторити й узагальнити матеріал, вивчений протягом
першої теми; розвивати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичні
явища та події, працювати з джерелами інформації, висловлювати власну точку
зору щодо тих чи інших історичних явищ і подій; сприяти появі в учнів
зацікавленості до історичних подій; виховувати вільну особистість, яка визнає
загальнолюдські та національні цінності й керується морально-етичними
критеріями та почуттям громадянської відповідальності у власній поведінці.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: продемонструвати свої
знання з тем «Науки, що вивчають минуле»; оцінити рівень власних начальних
досягнень із даної теми; набути навичок роботи над завданнями різних рівнів
складності.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Який предмет ви почали вивчати?
Що вивчає історія?
За допомогою чого вивчають минуле?
Які науки допомагають історикам?
ІУ. Виконання завдань.
1.
1. Розгадайте ребуси — визначте назви
наук-помічниць історії. Уявно утворіть пари — з’єднайте зображення ребусів і
текстові поля, що позначають предмет їх вивчення.
3.
Розташуйте історичні джерела у відповідні їх виду поля
Речові джерела Писемні джерела Візуальні джерела Усні джерела
4. Утворіть логічні
пари
5. Оберіть пам’ятку
для дослідження і дослідіть це історичне джерело за допомогою пам’ятки
У. Рефлексія.
«Кольорова феєрія»
Учні оцінюють свою роботу. Вони вішають смайлики чи
стікери в колонки “добре” або “незадовільно”.
УІ, Домашнє
завдання. Повторити раніше вивчений матеріал.
четвер, 19 жовтня 2023 р.
вівторок, 3 жовтня 2023 р.
Проект "Формування здоров'язберігаючого освітнього середовища на уроках історії
- Вивчити психолого-педагогічну
літературу з проблеми здоров'язберігаючих технологій.
- Розробити анкети для виявлення
ефективності проекту на всіх його етапах.
- Розробити методичні рекомендації по
впровадженню здоров'язберігаючих технологій на уроках історії.
- проведення діагностування рівня розвитку в учнів
пам’яті, уваги, уяви, мислення, мовлення, інтересу до предмету, мотивів у
навчанні;
- розробка комплексів фізкультхвилинок,
рухівок;
- опрацювання різних джерел інформації
з метою підбору матеріалів здоров'язберігаючої тематики для використання
на уроках історії;
- розробка комплексів
ігор-енергізаторів та ігор-оптимізаторів для використання на уроках;
- проведення моніторинг рівня розвитку
в учнів пам’яті, уваги, уяви, мислення, мовлення, інтересу до предмету,
мотивів у навчанні;
- створення комплексу фізкультхвилинок,
рухівок;
- створення підбірки матеріалів;
- розробка комплексів ігор-енергізаторів та
ігор-оптимізаторів для використання на уроках;
Хронологічних(дати)
|
2
|
1113,1893
|
географічних
|
6
|
Україна, Київ,
Трипілля, Київщина, Дніпро, Дністер
|
Фактичних
|
3
|
Києво-Печерська
лавра, «Повість минулих літ», Київський університет,
|
Персональних
|
3
|
Нестор,
М.Грушевський, В.Хвойка
|
Терміни
|
8
|
Історія,
історики, чернець, літопис, університет, археологія, археологи, поселення
|
Прізвище учня
|
Після уроку
|
Через тиждень
|
||||||||
дати
|
геогр.
|
особи
|
факти
|
терміни
|
дати
|
геогр.
|
особи
|
факти
|
терміни
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Нижній одяг
|
Верхній одяг
|
Головне вбрання
|
Взуття
|
Стародавня
Греція
|
|
|
|
|
Стародавній Рим
|
|
|
|
|
- уявіть себе селянином і опишіть
робочий день;
- уявіть імовірний перебіг подій;
- допишіть оповідання за запропонованим
початком;
- складіть якомога більше різних речень
із запропонованими словами;
- намалюйте або домалюйте картину;
- намалюйте максимальну кількість
предметів, що стосуються вивченої теми на основі геометричної фігури (
кола, квадрата тощо);
- складіть розповідь, від імені
історичної особи.
Авари
|
Гуни
|
Каштелян
|
Поділля
|
Анти
|
Данина
|
Князь
|
Покуття
|
Апостол
|
Дзвіниця
|
Кобзар
|
Ратуша
|
Балади
|
Дитинець
|
Кріпацтво
|
Словени
|
Біблія
|
Диякон
|
Ліра
|
Слов’яни
|
Буковина
|
Дружина
|
Літопис
|
Собор
|
Венеди
|
Думи
|
Магістрат
|
Федерація
|
Верв
|
Євангеліє
|
Магнати
|
Федералізм
|
Вівтар
|
Єпархія
|
Митрополит
|
Фібула
|
Воєвода
|
Закарпаття
|
Мозаїка
|
Фільварок
|
Волинь
|
Закони
|
Монархія
|
Фреска
|
Волхви
|
Замок
|
Монастир
|
Холмщина
|
Вотчина
|
Ідол
|
Олігархія
|
Християнство
|
Галичина
|
Ікони
|
Оранта
|
Церква
|
Гетьман
|
Іконостас
|
Орда
|
Чернець
|
Городище
|
Імперія
|
Панікадило
|
Шляхта
|
Готи
|
Інкунабула
|
Парафія
|
Язичництво
|
Графіті
|
Каплиця
|
Патріарх
|
Ярмо, ясир
|
- Згрупуйте картки і дайте коротенькі
назви групам понять.
- так само, як ви поєднували картки,
спробуйте об’єднати групи, не перекладаючи з раніше утворених груп окремі
поняття. Нових груп має бути якомога менше.
- Продовжте об’єднання груп, доки їх не
залишиться 2-3.
- загальний осяг;
- змістовність ( кількість одиниць
інформації переданих у розповіді);
- логічність побудови (кількість
взаємозв’язаних змістових ланок);
- ступінь складності (логічність
ланок);
- завершеність (наявність узагальнень
та висновків);
- точність ( відсутність фактичних помилок);
- доказовість ( посилання на
авторитетні свідчення, документи, думки вчених);
- науковість (використання спеціальної
термінології);
- художність та емоційність (
використання художніх засобів метафор, гіпербол, фразеологічних зворотів,
інтонації, міміки, жести тощо);
- правильність ( відсутність пауз,
слів-паразитів, повторів думок та мовних конструкцій, тавтологія).
Необхідні предмети
|
Чому?
|
Цікаві предмети
|
Чому?
|
Додаткові предмети
|
|
|
|
|
|
- А, Б – широке соціальне та
пізнавальне значення;
- В, Д – особистісне і ділове;
- Г – світоглядне,
- Е – особистісне й виховне.
- А, Б, В – зміст навчального предмету;
- Г, Д, Е, Ж – характер пізнавальної
діяльності при вивченні історії;
- З,І, К – характер відносин між
учителем та учнями під час навчання.
- Яке місце серед предметів, які ти
вивчаєш цього навчального року, ти б відвів історії?
- Які уроки (теми) з історії тобі
особливо запам’яталися?
- Які пізнавальні (домашні) завдання
тобі подобається виконувати?
- Які історичні книги (фільми,
телепередачі) ти прочитав (переглянув) у цьому півріччі?
- Що ти можеш запропонувати, щоб
зробити вивчення історії цікавішим?
- Це мій обов’язок.
- Прагну бути корисним суспільству.
- Прагну бути грамотним.
- Хочу бути розумним та ерудованим.
- Прагну здобути корисні та ґрунтовні
знання з історії.
- Хочу навчитися самостійно працювати.
- Всі вчать, я – теж.
- Батьки примушують.
- Подобається отримувати гарні оцінки.
- Щоб дістати схвалення учителя.
- Щоб спілкуватися з друзями.
- Для поглиблення розумової діяльності.
- Класний керівник примушує.
- Хочу вчити.
- 1,7,8,13 – обов’язку та уникнення
неприємностей;
- 2,5 – широким суспільним мотивам;
- 3,4,6, 12, 14 – самовдосконалення та
самореалізації;
- 11 – реалізації потреби у
спілкуванні;
- 9,10 – самоствердження.
- В.п. – основна стійка. 1- праву ногу
назад, руки вгору назовні, потягнутися (вдих); 2- в.п. (видих); 3 – те ж,
відставляючи назад ліву ногу (вдих); 4- в.п. (видих). Виконати 6-8 разів у
середньому темпі, потягуючись дивитись на руки.
- В.п. – стійка ноги нарізно, руки до плечей. 1-4 – колові рухи зігнутими руками вперед; 5-8 – те ж назад. Виконати 4-6 разів у кожний бік, дихати рівномірно.
- В.п. – стійка ноги нарізно, руки на пояс. 1 – нахил уліво (видих); 2 – в.п.(вдих); 3 – нахил управо (видих); 4 – в.п. (вдих). Виконати 4-6 разів у кожний бік, дивитись у бік нахилу.
- В.п. – стійка ноги нарізно, руки на пояс 1 – присід на всій ступні, руки вперед (видих); 2 – в.п. (вдих). Виконати 6 -8 разів у середньому темпі, руки тримати долонями всередину.
- В.п. – основна стійка. Колові рухи головою вліво і вправо. Виконати 4 -6 разів у кожний бік.
- В.п. – руки в сторони. 1 – стрибок руки нарізно, сплеск руками над головою; 2 – стрибок ноги разом, руки в сторони; 3-4 – те ж. виконати до 30 стрибків і перейти на ходьбу на місці. Стрибати на носках, дихати рівномірно.
- «Потягеньки». В.п. – стійка ноги
нарізно. 1-2 – руки вгору, потягнутися, 3-4 – вихідне положення. Повторити
5 разів.
- «Лісоруби». В.п. – стійка ноги
нарізно, руки вгорі, пальці зчеплені. 1-2 – нахил вниз, мах зчепленими
руками; 3-4 – в.п. повторити 5 разів.
- «На всі боки». В.п. – стійка ноги
нарізно, руки по швах. 1-2 – нахил тулуба вправо, рука йде по нозі; 3-4 –
в.п.; 5-6 – нахил тулуба вліво; 7-8 – в.п. зробити по 5 разів в обидві
сторони.
- «М’ячики». В.п. – присісти і обхопити
ноги руками. Ритмічні стрибки. Повторити 10 раз.
- «Маятник». В.п. – стійка ноги разом.
Очима слідкувати за рухом м’ячика .
- «Впіймай крапку». В.п. – стійка ноги
нарізно. Повороти голови слідкуючи
за рухомою точкою лазера.
- В.п. – сидячи за
столом, руки схрещено на столі, голова опущена. 1-2 – піднести голову,
руки вперед-угору, прогнутися, подивитися на руки (вдих); 3-4 –
в.п.(видих). Повторити 4-6 разів у повільному темпі. Виконуючи вправу,
напружити м'язи, прогнутися в попереку, потягнутися за руками вгору, а
набуваючи в.п., розслабити м'язи.
- В.п. – сидячи за
столом, руки на столі. 1- руки перед грудьми, лікті на рівні плечей,
долонями вниз; 2 – руки вперед (долонями всередину); 3- руки перед
грудьми; 4- в.п. Повторити 4-6 разів у середньому темпі. Тулуб тримати
вертикально. Дихання рівномірне, без затримок.
- В.п. – сидячи на
стільці, долоні на колінах. 1-2 – встати в положення о.с. (вдих); 3 -4 –
в.п. (видих). Повторити 4-6 разів у повільному темпі. Підводячись,
допомагати руками.
- Учасники гри,
стоячи в колі, по черзі називають своє ім’я. Друге коло проводиться з
повторенням імені сусіда праворуч та імені сусіда ліворуч.
- Учасник називає
себе, кидає м’ячик будь-якому члену групи, той називає своє ім'я і кидає
м’яч комусь за власним вибором. Наступного разу учасник уже називає не
тільки своє ім’я, а й ім’я того, кому кидає м’яча.
- Усі гравці стають
у коло. Один із гравців повертається до свого сусіда й говорить йому
що-небудь хороше. Той у відповідь повинен сказати «Спасибі» й повернутися
до наступного. І так доти, доки кожний з учасників не отримає комплімент.
- Кожний учасник сам
говорить про себе щось хороше. Граючи в цю гру та подібні ігри, можна
передавати один одному якийсь предмет, що став традиційним; це може бути
сердечко, зшите з тканини, або щось подібне.
Предмет
|
Клас
|
Теми занять |
Форми і методи |
| |||
Історія
України |
7 |
Культурний
розвиток Київської Русі наприкінці Х – у першій половині ХІ ст.. Культурний
розвиток Київської Русі у другій половині ХІ-першій половині ХІІІ ст..
|
Рольова
гра «Музичне мистецтво давньоруських слов’ян» Повідомлення
про розвиток медицини.
|
Історія
України |
8 |
Виникнення
українського козацтва та перших Січей.
Культура
України в другій половині ХУІІІ ст..
|
Повідомлення
про методи загартування козаків, традиційні страви.
Дослідження
«Особиста гігієна та гігієна побуту» |
Історія
України |
9 |
Традиційно-побутова
культура на українських землях наприкінці ХУІІІ – у першій половині ХІХ ст..
Становлення
та консолідація української нації. Повсякденне життя українців.
Культурне
життя України в другій половині ХІХ ст.. |
Семінар
Повідомлення
«І.Мечников – перший лауреат Нобелівської премії з України» Повідомлення
«Повсякденне життя: звичаї, традиції, побут». |
Історія
України |
11 |
Культурне
життя в Україні у другій половині 40- на початку 50-х років.
Культура
і духовне життя в Україні в умовах десталінізації.
Культурні
процеси в незалежній Україні. |
Повідомлення
«Досягнення спорту»
Повідомлення:
«Розвиток медицини», «
Охорона здоров'я». Урок-репортаж. |
Основи
філософії (Людина і суспільство) |
11 |
Розділи:
«Людина» (11 годин), Культура(5 годин), «Людина в сучасному світі» (7 годин) |
«Мікрофон»,
прес-конференція, «Шпаргалка», «Дерево рішень», міні-практикуми, «власні
приклади», |
Історія
України. Всесвітня історія (інтегрований курс) |
6 |
Релігія
та культура Давньої Індії.
Релігія
та культура Давнього Китаю.
Давня
Спарта. Грецька
культура.
|
Повідомлення
«Профілактика йододефіциту та здорового способу життя». Повідомлення « Нетрадиційна
китайська медицина». Метод
«Прес» «Коло
ідей» |
Історія
середніх віків |
7 |
Людина
в середньовіччі.
Господарське
та повсякденне життя в середньовічній Європі.
|
Бесіда
про вплив природних чинників на життя і здоров’я людини. Робота з
підручником, складання таблиці.
Робота
з текстом і додатковою інформацією «Харчування в середні віки» |
Всесвітня
історія |
8 |
Повсякденне
життя Західної Європи.
|
Лабораторна
робота з текстом підручника і робота в групах « Спосіб життя». |
Всесвітня
історія |
9 |
Повсякденне
життя людей наприкінці ХУІІІ – у ХІХ ст..
Духовне життя світу наприкінці
ХУІІІ – у ХІХ ст.. Розвиток науки і мистецтва. |
Презентація
«Раціон харчування і його вплив на здоров'я».
Групова
робота «Розвиток медицини у ХІХ ст.». Складання таблиці. |
Всесвітня
історія |
10 |
Освіта.
Наука. Техніка. Мистецтво.
Олімпійський рух. |
Повідомлення
«Розвиток спорту» «Досягнення
медицини» |
Всесвітня
історія |
11 |
Загальна
характеристика напрямів розвитку культури у другій половині ХХ- на початку
ХХІ ст.. |
Презентація
«Досягнення медицини» |
Практичне
право |
9 |
Права
і обов’язки людини.
|
Робота
з документами.
|
|
|
|
|
|
|
|
|